Γ.Σ.ΑΜΠΕΛΩΝΑ – ΑΝΩΔΥΝΗ ΗΤΤΑ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ

Την πρώτη εντός έδρας ήττα για φέτος, γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Γυμναστικού Συλλόγου Αμπελώνα, η οποία έχασε από τον Α.Ο. Τρικάλων με 54 – 64, σε ένα παιχνίδι, που δικαίως μπορεί να χαρακτηριστεί ως ρεσιτάλ αστοχίας για τους Αμπελωνίτες!

Οι παίχτες των Χαντζιάρα – Γιαννόπουλου, ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκαν να προηγούνται λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ως και με 11 πόντους διαφορά. Από εκεί και πέρα, οι παίχτες των Τρικάλων έκαναν την ολική επαναφορά, με ορθότερες επιλογές και καλή άμυνα, με αποτέλεσμα να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, προηγούμενοι με 32 – 34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τρικαλινοί αύξησαν την διαφορά, μέχρι και 10 πόντους, με τους Αμπελωνίτες να πιέζουν και 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, να μειώνουν την διαφορά στους τρεις πόντους. Στα τελευταία πέντε λεπτά, οι παίχτες του Γ.Σ.Αμπελώνα, με πολλές χαμένες βολές και αρκετά λάθη, δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν και η νίκη ήρθε φυσιολογικά για τα Τρίκαλα.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στο Πρωτάθλημα για τους Αμπελωνίτες, έχοντας πλέον 13 νίκες σε 15 αγώνες ενώ για τα Τρίκαλα αυτή ήταν η 11η νίκη σε 15 αγώνες.

Η ήττα, βέβαια, μπορεί να χαρακτηριστεί “ανώδυνη” για τον Γ.Σ.Αμπελώνα, καθώς συνεχίζει να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τους πρώτους Γόμφους, καθώς και αυτοί γνώρισαν εντός έδρας ήττα από τον Γ.Σ. Σοφάδων με 52 – 62, με την κατάσταση στην κορυφή να παραμένει αμετάβλητη.

Στις τάξεις των Αμπελωνιτών, βέβαια επικρατεί προβληματισμός για την εικόνα, που παρουσίασε η ομάδα και κυρίως για τον αριθμό των χαμένων βολών (18!) και των λαθών, που σημειώθηκαν, καθώς το πρωτάθλημα εισέρχεται στην τελική του ευθεία.

Επόμενος αγώνας για τους Αμπελωνίτες, το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου, με αντίπαλο την ομάδα του Άρη Τρικάλων, σε μια επικίνδυνη εκτός έδρας αποστολή.

Ακολουθήστε τα Τυρναβίτικα Νέα  στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

30712123 10215640817554664 584629350603685888 n 1 - Γ.Σ.ΑΜΠΕΛΩΝΑ - ΑΝΩΔΥΝΗ ΗΤΤΑ, ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ