Εκτός κυπέλλου ο Δαμασιακός από την Πελασγιλώτιδα σε ένα ματς με ένα “τσουβάλι” χαμένες ευκαιρίες (βίντεο)

Γράφει ο Αστέριος Στέλιος Σεΐζης

Στο «Κουκολίτσιος – Μουσιάρης» το μεσημέρι της Πέμπτης 23/1/2020 η Πελασγιώτιδα πανηγύρισε ιστορική πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου της ΕΠΣ Λάρισας επί του Δαμασιακού. Το κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων και αυτό συνέβη σε αυτό το νοκ άουτ ματς με τον φιναλίστ του περσινού τελικού του κυπέλλου Δαμασιακό, να πέφτει …θύμα της “ψυχωμένης” για πρόκριση, Πελασγιώτιδας. Άλλωστε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου είναι ξεκάθαρος όταν λέει πως “όποιος χάνει τις ευκαιρίες στο τέλος θα φάει γκολ”. Και ο Δαμασιακός έχασε ευκαιρίες με το …τσουβάλι και την “πάτησε” ακρίβώς με αυτό τον τρόπο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στην παράταση να πάρουν μία σπουδαία νίκη – πρόκριση. (1-1 κ.δ., 2-1παρ.). Τις δύο ομάδες χώριζε μία ολόκληρη κατηγορία, η Πελασγιώτιδα όμως έδειξε πως το ήθελε περισσότερο και έτσι πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου κάτι που είχε τουλάχιστον 20 χρόνια να πετύχει.

Στο γήπεδο βρέθηκαν αντίπαλοι για 1η φορά τα αδέρφια Γελαλή που στο παρελθόν έπαιξαν συμπαίκτες ενώ το γήπεδο φέρει το όνομα του αδικοχαμένου θείου του παίκτη του Δαμασιακού Δημήτρη Μουσιάρη.
Στο 5’ ο Μούτος ξέφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το καλό σουτ η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 14’ φάουλ του Τσιάλτα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Στο 16′ η σέντρα από τον Τσιαντούλη, το σουτ του Μούτου έδιωξε ο Νικολακούλης. Στο 28’ μεγάλη ευκαιρία χαμένη του Λούτσου, πέρασε την άμυνα έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μαστοροδήμου. Στο 33’ καλό σουτ του Λούτσου, ανάγκασε τον Μαστοροδήμο να πέσει στη γωνία του και να στείλει τη μπάλα κόρνερ. Στο 34’ όμως ο Θ. Ποτός ξέφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ στην απέναντι γωνία έκανε το 1-0.
↪Κάνετε #εγγραφή στο κανάλι Asterios Stelios AS στο YouTube και δείτε στο βίντεο το 1ο ημίχρονο τον αγώνα κυπέλλου Πελασγιώτιδα – Δαμασιακός
↪Είναι πολύ εύκολο και δεν κοστίζει τιποτα !!! Πας στο YouTube, πατάς στην αναζήτηση Asterios Stelios AS και μετά πατάς #εγγραφή ή #subscribe αν το έχεις στα αγγλικά.

Στο 50’ η κεφαλιά του Παπαγεωργίου από κοντά πέρασε άουτ. Στο 53′ εκτέλεση φάουλ του Θώμου η μπάλα λίγο άουτ. Στο 65’ ύστερα από «κλέψιμο» της μπάλας από αμυντικό ο Λούτσος έχασε μοναδική ευκαιρία αφού από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ και το επόμενο λεπτό την ίδια τύχη είχε το σουτ του Γελαλή. Στο 74’ ύστερα από φάουλ του Γελαλή, ο Καρακάνος με κεφαλιά έδωσε τη λύση (1-1) αφού η μπάλα πρώτα χτύπησε στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα. Στο 87’ όμορφα συνεργάστηκαν οι Ραπτοτάσιος με Καρακάνο αυτός έβγαλε για τον Λέτσιο που έκανε το σουτ από κοντά έδιωξε ο Μαστοροδήμος. Στο 93’ το κόρνερ εκτέλεσε ο Παπαγεωργίου, το πρώτο σουτ ο Γελαλής και το γυριστό ο Καρακάνος, έδιωξε με υπερένταση ο Μαστοροδήμος.

Στο 99’ σουτ του Ποτού η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, στο 114’ ο Ποτός έκανε το σουτ από κοντά έδιωξε ο Νικολακούλης σε κόρνερ. Το επόμενο λεπτό ο Νυχτερίδας έκανε το σουτ από κοντά με τα πόδια τον σταμάτησε ο Νικολακούλης. Στο 116’ το σουτ του Ραπτοτάσιου έδιωξε με τα πόδια ο Μαστοροδήμος και στο 119’ ο Παναγιώτης Τσιαντούλης πέρασε όλη την άμυνα, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-1. Στο 121’ ο Θοδωρής Ποτός πέρασε την άμυνα, από κοντά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.
↪Κάνετε #εγγραφή στο κανάλι Asterios Stelios AS στο YouTube και δείτε στο βίντεο τή παράταση στον αγώνα κυπέλλου Πελασγιώτιδα – Δαμασιακός.

Παράπονα είχαν από Διαιτητική τριπλέτα των Κουκούλη, Παραφέστα και Κοτούμπα οι παίκτες του Δαμασιακού για δύο πέναλτι (Καρακάνος – Γελαλής) που ζήτησαν αλλά δεν πήραν.

84324585 113838640014677 7017840119142940672 n - Εκτός κυπέλλου ο Δαμασιακός από την Πελασγιλώτιδα σε ένα ματς με ένα "τσουβάλι" χαμένες ευκαιρίες (βίντεο)

Πελασγιώτιδα (Κώστας Μπακατσής): Μαστοροδήμος, Μαριγκούδης, Γούργος, Γκόγκος Β., Γελαλής, Κουτσικούλης (81’ Νυχτερίδας), Θώμος (100’ Ιορδανίδης), Τσιγκάνης, Μούτος, Τσιαντούλης, Ποτός.

Δαμασιακός (Χρήστος Λιάπης): Νικολακούλης, Μουσιάρης Θ. (55’ Γελαλής), Μπακαϊμης, Οικονόμου (46’ Ιωαννίδης), Καρακάνος, Μουσιάρης Δ., Δούκας (75’ Ραπτοτάσιος), Τσιάλτας, Λούτσος, Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος (40’ Λέτσιος).

Την προσοχή του πλέον ο Δαμασιακός έχει στρέψει στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Ν. Λάρισας όπου την Κυριακή 26/1/2020 αντιμετωπίζει στις 15:00 τον Αχιλλέα Φαρσάλων στο γήπεδο του Τυρνάβου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣΛ TOX που θα διεξαχθεί την Κυριακή 26 Ιανουαρίου στις 15:00 έχει ως εξής:

16. Αμπελωνιακός 18-36 8

Ακολουθήστε τα Τυρναβίτικα Νέα  στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις

30712123 10215640817554664 584629350603685888 n 1 - Εκτός κυπέλλου ο Δαμασιακός από την Πελασγιλώτιδα σε ένα ματς με ένα "τσουβάλι" χαμένες ευκαιρίες (βίντεο)